Eva Filipiová

Eva hreben

Narodila se v Šumperku, kde v současnosti žije i pracuje. Po studiu gymnázia si vybrala obor Fyzioterapie na Ostravské univerzitě. Ve studiu fyzioterapie pokračovala na Univerzitě Palackého v Olomouci. Studovala také obor Regenerace a výživa ve sportu na Mendlově univerzitě v Brně a v italské Bologni. Mluví plynně italsky a anglicky.

Jeseníky v noci, pátek 4. prosince 2015

Kontrolujeme čas, je 21:30. Lidé vyráží za zábavou do města, my vyrážíme za zábavou také, ale na opačnou stranu, z města ven do hor. S Evou jsme se domluvili, že si v rámci tréninku dáme lehčí noční přechod. Vybavujeme se jen tím nejnutnějším, tedy jídlo a pití, nějaké náhradní oblečení a lékárnička. Samozřejmostí je nabitý telefon a někdo „na druhé straně“, kdo by nás v případě komplikací vyzvednul a odvezl domů.

V plánu je start v Šumperku a cíl v Rapotíně. V terénu máme několik bodů, kterými chceme projít. Variant, jak se k jednotlivým bodům dostat, máme vždy víc. Konkrétní trasu řešíme během cesty a to dle schůdnosti terénu a našich sil. Dnešní akce je zaměřená na pohyb a orientaci v noci. Přes den se člověk dokáže orientovat dobře a to i ze špatného počasí. Navíc na něj nepůsobí tolik únava. V noci je to mnohonásobně obtížnější. Musíte neustále sledovat, kde jste. Lehce se dá přejít, špatně odbočit, zabloudit. Je omezená viditelnost, snižuje se rychlost pohybu, zvyšuje riziko úrazu, působí únava.

Celou cestu probíráme závod Zimní horská výzva 2014, kde jsme jako MIX tým obsadili první místo. Vzpomínáme, jak silný zážitek pro nás tento závod byl. Jak jsme trpěli halucinacemi a usínali za chůze, v nohách přes 200 km téměř bez spánku, navíc v zimě, na hřebenu hor, bez jakéhokoliv zajištění. Zpětně si vybavujeme jednotlivé situace a analyzujeme, co jsme tenkrát mohli udělat jinak, lépe. A snažíme se z toho poučit.

Jdeme celkem svižně, postupně procházíme přes Traťovku nad Hraběšicemi, Hvězdu a docházíme na sedlo Skřítek. Zde si dáváme menší odpočinek a následně se posouvám dál přes Sobotín až do Rapotína. Za 7 hodin chůze jsme urazili 35 km. Není to sice žádná velká vzdálenost, ale i tak jsme si to docela užili. Protože ještě nebylo zcela zimní počasí, mohli jsme si vyzkoušet pohyb v různém terénu, a to jak tvrdý asfalt, tak i rozbahněné lesní cesty a v okolí Skřítku sníh a led.

Eva je zkušená sportovkyně, která má ráda přírodu. Dokáže uběhnout nejen velké vzdálenosti, ale také výborně navigovat. V týmu umí převzít roli leadera a vést, čímž na určitou dobu poskytne parťákům odpočinek. Další „trénink“ nás čeká po novém roce. O všem vás budeme informovat.

 
Pár fotek z výletu
(pro zvětšení prosím klikněte)

O autorovi: Jiří Tomášek

Mám rád cestování, turistiku, kolo a lyžování ve všech jeho variantách. Dříve jsem více jezdil do vysokých hor, dnes rád cestuji za přírodou i do nižších nadmořských výšek nebo za historií do měst.