Jaromír Barcuch

Jaromir Barcuch

Jaromír Barcuch je profesionální hasič. V 62 letech je nejstarším výjezdovým hasičem na centrální požární stanici v Šumperku. Málokdo by mu ale takový věk hádal. Jarda je neustále plný energie a optimismu, úsměvy nikdy nešetří. Celý jeho život se točí kolem práce hasičů a kolem sportu. Ve své kategorii je šestinásobným mistrem Evropy v disciplínách TFA (Toughest Firefighter Alive – Nejtvrdší hasič naživu) a zvítězil i na vrcholném šampionátu – na světových hasičských hrách v Liverpoolu.

Řadu dalších úspěchů zaznamenal jak doma v České republice, tak i na Slovensku, v Rakousku, Polsku, Německu a USA. Jak sám říká, kromě tvrdého tréninku a disciplíny je velice důležitá strava a suplementy. Více než dvacet let spolupracuje s firmou NUTREND, která ho dlouhodobě podporuje. Mezi jeho záliby patří horské kolo, posilovna a fitness aktivity.

Jarda pochází z obce Břidličná na Bruntálsku. Zde téměř třicet let pracoval v hliníkárně jako vedoucí požární ochrany a velitel podnikového hasičského útvaru. V roce 2006 ztratila podniková hasičská jednotka statut profesionální podnikové jednotky a Jarda se rozhodl zkusit to u Hasičského záchranného sboru České republiky, tedy u státních profesionálních hasičů. Ve fyzických testech výběrového řízení jasně dominoval i nad mnohem mladšími uchazeči a ostatní kritéria výběrového řízení naplňoval svým hasičským vzděláním a dlouholetými zkušenostmi v tomto oboru. Stal se raritou, kdy ve věku, kde jiní profesionální výjezdoví hasiči končí, on začíná.

K TFA se Jarda dostal v roce 2000, kdy se zúčastnil vůbec první soutěže pořádané HZS ČR. Soutěž se konala v květnu v Kroměříži a již v červenci se Jarda stal pořadatelem TFA ve svém domovském
hasičském podnikovém útvaru. Po organizaci třech úspěšných ročníků soutěže TFA v Břidličné, se tomuto sportu začal věnovat již pouze jako soutěžící. Svou dlouholetou kariéru a konec u
reprezentačního týmu HZS ČR úspěšně završil titulem mistra světa v Německu v roce 2013. Bylo mu
rovných šedesát let. I když dnes již na vrcholné úrovni nezávodí, stále se velice rád vrací mezi své kamarády a občas si exhibičně nějaký ten závod dá nebo akci moderuje.

Ve 14:30h vyzvedávám Jardu u něj doma v Břidličné na Bruntálsku. Počasí je konečně po pár velmi
deštivých dnech opět ryze zimní. Napadlo 10 cm sněhu a jízda autem v tomto nečase není zrovna
nejpříjemnější. Naopak výběh na nejvyšší Jesenickou sopku a rovněž nejzachovalejší stratovulkán na Moravě už příjemný je. Krásně hustě sněží a my s pomocí nordic walkingových holí vybíháme z obce Roudno přímo přes louky na vrchol Velký Roudný. Po kilometrovém nordic walking run(u) a dvou stech výškových metrech jsme na vrcholové kótě 780 m n. m.

Musím se přiznat, že i když je Jarda téměř o tři dekády starší, docela slušně mi v kopci „šlapal na paty“. Rychle ještě vybíháme šestipatrovou dřevěnou konstrukci rozhledy s vyhlídkovou plošinou ve výšce 17 m. Výhledy dnes díky sněžení nejsou nijak daleké, ale to nás momentálně vůbec nemrzí. Děláme pár fotek a v příjemném sportovním tempu pokračujeme zbylé 3 kilometry přes naučnou stezku „Po Vulkanitech“ a dále po asfaltové silnici zpět ke kostelu v obci Roudno. Odtud se přesouváme do penzionu U jelena v obci Nová Pláň. Dáváme si ten vůbec nejlepší ionťák – Birell a probíráme vše možné. Jarda je neskutečně energický člověk, v němž se snoubí role sportovce a showmana zároveň.

Pár fotek

(pro zvětšení prosím klikněte)

O autorovi: Jiří Tomášek

Mám rád cestování, turistiku, kolo a lyžování ve všech jeho variantách. Dříve jsem více jezdil do vysokých hor, dnes rád cestuji za přírodou i do nižších nadmořských výšek nebo za historií do měst.